5 Dakikada Hindistan Cevizli Çikolatalı Saray Sarması Tatlısı

Bir defa yedikten sonra, misafir sofralarınızın baş tacı yapacağınız, hindistan cevizi ve çikolatanın eşsiz uyumundan vazgeçemeyeceğiniz saray sarması tatlı tarifi ile hepinize merhaba.

Saray sarması tarifi hem pratik olması hem de gösterişli olması açısından son yıllarda hanımların gözde tarifleri arasında ki yerini almıştır.

Tatlıyı daha önce görenler, görüntüsünde ki ihtişamdan dolayı yapılışının çok zor olduğunu düşünüyorlardı. Fakat saray sarmasını yapanlar bir daha vazgeçemedi.

Gerçekten saraylara yakışır tadı ve görüntüsü olduğu için bu adı almıştır. Tatlımızı yapmaya ilk olarak muhallebisini pişirerek başlıyoruz.

Tepsimize bolca hindistan cevizi döküyoruz. Dikkat etmeniz gereken husus tatlıyı tam tarifine göre yapmalısınız. Çünkü katı olan muhallebilerde sararken kırılmalar olabiliyor. Muhallebiyi tepsiye döktükten sonra buzdolabında dinlendirmelisiniz.

Harika bir tatlı tarifini bizlere sunduğu için Elif Gül’ e youtube kanalı için hazırlamış olduğu videoya teşekkür ederiz. Desteklerinizi esirgemeyiniz. Afiyet olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir