7 Adımda Kendi Aynanı Kendin Yap

diy (do it yourself)

Bazen o istediğimiz mükemmel aynayı bulamıyoruz. Ya yansıması ya da boyutu hoşumuza gitmiyor. Kendi tasarladığımız aynaları hepimiz yapmak isteriz. Bu o kadar zor değil. Yeter ki elinizde resim çerçevesi ve birkaç malzeme olsun. Aşağıdaki adımları izleyerek kendi aynanınız kendiniz yapabilirsiniz. Şimdi 7 adımda kendi aynanı kendi yap yöntemini inceleyelim.

Yöntem 1: Temel Ayna Yapmak

  1. Cam paneli resim çerçevesinden çıkartın. Beğendiğiniz tasarıma sahip bir resim çerçevesi seçin. Çerçeveyi ters çevirin ve arka paneli çıkartın. Tüm kağıt eklerini atın, ardından cam paneli çıkarın. Ancak karton desteğini çerçevede saklayın. Daha sonra hepsini bir araya getirdiğimizde işimize yarayacak.

diy (do it yourself)

2. Cam paneli ispirtoyla temizleyin. Yumuşak bir bezi ya da kağıt havluyu alkolle nemlendirin, ardından camın her iki tarafını da silin. Bu önemlidir çünkü boyanın yapışmasını engelleyecek ve her türlü yağı çıkaracaktır. Üzerinden parmak izi kalmasını önlemek için cam paneli kenarlarından tutun.

3. Cam paneli iyi havalandırılan bir alana yerleştirin. Dışarıda çalışmanız en iyisidir, ancak açık pencereli büyük bir oda da işe yarar. Camın altına yüzeyi korumak için gazete veya ucuz plastik masa örtüsü yerleştirin. Camı hepsi aynı yükseklikte olan teneke kutuların üzerine de koyabilirsiniz. Bu, boyanın camın altına sızmasını önleyecektir.

4. Ayna efektli sprey boya kutunuzu sallayın. Bir kutu ayna efektli sprey boya alın. Bunu hırdavatçılarda bulabilirsiniz. Kutuyu etiket üzerinde tavsiye edilen süre boyunca, 20 ila 30 saniye sallayın.

5. 5 kat boya uygulayın her birinin kurumasını bekleyin. Kutuyu camdan 20 ila 25 cm uzaklıkta tutun. Bir yandan diğer bir yana süpürme hareketi kullanarak hafif bir sprey boya tabakası uygulayın. Cam opak bir hale gelene kadar bu adımı tekrarlamaya devam edin. Toplamda yaklaşık 5 kata ihtiyacınız olacaktır.

  • Şeffaflığını kontrol etmek için elinizi camın altında tutun. Elinizi görebiliyorsanız yeterince opak değildir.
  • 1 veya 2 kalın kat yerine, birkaç kez ince kat boya uygulamak daha iyidir. Daha uzun sürer ama sonuç harika olacaktır.
  • Cam panelin her ikisine birden değil, yalnızca bir tarafına boya uyguluyorsunuz.

6. Boyanın tamamen kurumasına izin verin. Bunun ne kadar süreceği yaşadığınız bölgeye bağlıdır. Genel olarak yaklaşık 10 dakika bekleyebilirsiniz.

7. Camı boyalı tarafı size bakacak şekilde çerçeveye yerleştirin. Çerçeveyi yüzü aşağı bakacak şekilde masanın üzerine yerleştirin, ardından cam paneli içeriye yerleştirin. Boyanmamış tarafın aşağı baktığından ve boyalı tarafın yukarı baktığından emin olun. Bu şekilde çerçeveyi ters çevirdiğinizde boya camın içerisinde görünecektir. Camın parçalanmasını veya çizilmesini önleyecektir.

8. Çerçeveyi kapatın ve ardından ters çevirin. Daha önce çıkardığınız arka paneli çerçeveye geri takın. Kancaları düşmemesi için yerine kaydırın, ardından çerçeveyi ters çevirin. Aynanız artık kullanıma hazır!

Çok Kolay Fikirlerle Kendi Aynanı Kendin Yap

Videoyu sonuna kadar izleyerek kendi aynanızı kendiniz yapabilirsiniz. Kolay gelsin!