Bağlamalı Baklava Örgü Modeli

Ajurlu Bağlamalı Baklava Örneği Yapımı

Bayan yelek modellerinde kullanılan ajurlu bağlamalı baklava örneğini paylaşıyoruz. Bu yazımızda bayan yelekleri yaparken kullanılan bağlamalı baklava motiflerinin yapımını gösterdik.

Baklamalı baklava örneği için 17 ilmek ve katları şeklinde gidiyoruz. Örneğin en önemli olan yeri ise ters ilmek başlayarak ters ilmekle biten 14 tane ilmeği ters olarak öreceksiniz. Baklava dilimleri için ise iki tarafından birer adet düz ilmek örgü bitene kadar devam ediyor. Ve bu kısım çerçevesi oluyor. 14 tane ilmek 2 ters 2 dü olacak şekilde örülüp sonrasında ise 1 tane ilmek düz örerek 1 dolayıp 1 ters örerek ve sonrasında bir daha dolayıp 1 düz örecek şeklinde devam edip, ilk sırayı örüyoruz. Diğer örgü sıraları için yapmış olduğunuz ters ilmeğin 2 tarafında arttırma yeri için 4 tane oluncaya dek devam ediyoruz. Arttırılmış olan ilmek sayısı 9 oluğu zaman modeli kapatma işlemine geçiyoruz. Arttırmaya başlamadan önce sadece başta ve sonda olan birer ilmeği kesip yok edeceğiz. Sonunda ise tek ilmeğe düşüyoruz.

Bağlamalı Baklava Örneği

Kesme işlemi yapmaya başladığımızda 14 tane olan 2 ters 2 düz ilmeklerin başında ve sonunda bulunan ters ilmekler haricindeki diğer ilmekleri çıkaracağımız yeni ilmekle topluyoruz. Detaylar aşağıdaki videomuzda.

“Ajurlu Bağlamalı Baklava Örneği Yapımı” üzerine 2 yorum

Bir cevap yazın