İğne oyası püskül modeli

Çakmakla Yapılan İğne Oyası Püskül Modeli

İğne oyası sever arkadaşlar çakmakla püsküllü iğne oyası yapılacağını biliyor muydunuz? İşte size çakmakla yapılan iğne oyası modeli.

Farklı farklı materyaller ile yapılan iğne oyaları bulunuyor. Bunlardan birisi de çakmakla yapılan oya modeli. Püsküllü oya yapılışı için çakmağa ihtiyaç var. İpi çakmağa sararak püskülün yapımı gerçekleşiyor. Oya ipini çakmağa sarıp sonrasında keserek püskül elde ediliyor. Dünkü paylaşım olan kulak çöpünden yapılan iğne oyasından sonra şimdi de başka bir aletle yapılan modele yer veriyoruz. İlla çakmak olacak diye birşey yok. Bunun için benzer diğer materyallerde kullanılabilir. Önemli olan düzgün bir biçimde ipi sarabilmek. İp sarılırken düzgün sarılmazsa püsküller düz görünmeyecektir ve oya hoş olmayacak.

Püskül oyalı yazma

Püskül oyası modeli nerelerde kullanılır diye merak edenlere bilgi verelim. Tesbih uçlarında, havlu kenarlarında, başörtülerinde püsküllü oyalar kullanılabilir. Örnekte olan renk püskül oyasına yakışan bir renk. Kullanacağınız yere göre renk seçiminde bulunarak püskül oyasını yapmaya başlayabilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta açık renk yazmalarda koyu renk oya ipleri, koyu renk yazmalarda ise açık renk oya ipi kullanmayı unutmayın.

İğne Oyası Püskül Modeli Yapılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir