Cevizli Bülbül Yuvası Tarifi

Çıtır Çıtır Cevizli Bülbül Yuvası Tatlısı

Şerbetli tatlıların en bilinenlerinden birisi de bülbül yuvası tatlısıdır. Pratik anlatımla bülbül yuvası tatlısını öğrenmek çok kolay.

Cevizli Bülbül Yuvası Tatlısı

Şerbetli tatlıların klasikleşmiş tatlarından ve en bilinenlerinden biridir bülbül yuvası. Orta kısmı boşluk, kenar kısımları büzgülü olan çıtır hamur tatlısı adını şeklinden alır. Ceviz içi ya da toz Antep fıstığıyla süslenir. Tarifinin belli püf noktaları vardır.
Malzemeler 
12 yaprak baklavalık yufka (daha kalın seviyorsanız çift kat yufka ile yapabilirsiniz yufkanın adedini iki kat arttırırsınız brn tek kat kullandım)
100 gr eritilmiş tereyağ
1,5 su b. İnce kıyılmış ceviz
12 adet bütün ceviz

Şerbeti için;

1,5 su b. Şeker
1,5 su b. Biraz daha az su
Birkaç damla limon ocakta 6-7 dk kaynatılır soğutulur.

Yapılışı ; baklavalık yufka tezgaha serilir özellikle kenar ve üç kısmına fırça yardımı ile tereyağ sürülür . Sarılacak kısımlara gelmeyecek şekilde ceviz serpilir. İnce bir oklava veya benzer bir aparata baklava yufkası sarılır iki üçtan bükerek ortaya doğru kıvrımlaştırılır. Oklavadan çıkarılır ve kendi etrafında rulo yapılır. . Koroplast pişirme kağıdı serilir. Kalan tereyağ fırça yardımı ile üzerine sürülür her bir tatlının ortasına birer tane bütün ceviz yerleştirilir . Önceden ısıtılmış 180 C fırında 20-25 dk üzeri ve altı pembeleşene dek pişirilir. Afiyet olsun

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir