En Güzel 2018 Tığ Oyaları Modelleri

2018 Yeni Tığ Oyaları

Tığ oyaları 2018 yazma kenarları ve tülbent oyaları. Son zamanlarda en çok yapılan ve en güzel tığ oyası modelleri arasından seçtiklerimizi burada paylaştık.

Tığla işlenen oyalar annelerimizin başörtüleri olan yazma ve tülbentlerin kenarlarını süslüyorlar. Başörtülü bir çok bayan el işiyle yapılan yazmalar kullanıyor. Anadolunun bir çok ilinde bayanların başlarında örtü olarak kullandıkları yazmaların kenarlarına işlenen tığ oyalarını görebilirsiniz. Her bayan kendisine yazma yapar, yapmasını bilmeyenler ise çevresinde bu işi bilen kişilere yaptırırlar. Ayrıca oya yapan kişilerde yazma ve tülbentler yaparak eşine ve dostuna hediye ederler. Bu işten para kazanmak isteyip ücretli yapanlar da bulunuyor. Evinin bütçesine bir nebze de olsun katkıda bulunmak isteyen kişiler yazma yapıp satıyor.

Oya modelleri her yazmaya göre farklılık göstermektedir. Yazmanın rengine ve desenine göre oya tercih edilir. Birde bayanların zevkine göre oya örnekleri farklılık göstermektedir. Özellikle en çok yapılan oyaların başında boncuklu tığ oyaları ve çiçekli tığ oyaları gelmektedir. İnce işçilik gerektiren tığ oyasıyla yüzlerce farklı örnek çıkarılmaktadır. Bu işle uğraşan kişiler sürekli yeni örneklerle karşımıza çıkıyorlar.

2018 TIĞ OYALARI

Yeni modelleri arayıp bulduktan sonra 2018 tığ oyaları yazımızda paylaştık. Modellerin hepsi titizlikle seçilip eklenmiştir. Bir çok modeli ilk defa göreceksiniz. 2018 tığ oyası modelleri arasından en çok dikkat çekenleri yine boncuklu oyalar olacaktır. Farklı teknikler kullanılarak yapılan boncuklu oyalar yazmaların üstünde bir hoş duruyor. Çeyizlik yazma yapacaksanız eğer içerisinde boncuklu oyalar da bulundurmayı unutmayın. Tığ oyası örnekleri olurda boncuklu oya olmaz mı?

Kenar oyaları diye de adlandırmış olduğumuz oyaları aşağıdan incelebilirsiniz. Yakın zamanda anlatımlı yazma kenarları paylaşımları yapmaya da başlayacağız. O zaman istek alarak en çok beğenilen oyanın yapım aşamalarına yer vereceğiz. Şimdi paylaştığımız oyaları aşağıdan inceleyebilirsiniz.

Yeni Tığ Oyası Modelleri

Yeni Tığ Oyaları

Tığ Oyası Yazma Kenarları

Tığ Oyası Modelleri

Çeyizlik Tığ Oyaları

2018 Tığ Oyası Modelleri

2018 Tığ Oyaları

 

“En Güzel 2018 Tığ Oyaları Modelleri” için bir yorum

Bir cevap yazın