Gönlüm sende boncuklu tıp oyası yapılışı

Gönlüm Sende Boncuklu Tığ Oyası

Tığ oyası anlatımlarında yeni model boncuklu gönlüm sende oyası modeli. Taş boncuklardan yapılan kolay tek sıra oya örneği.

Renkli taş boncuklardan yapılan tığ işi modelinin adı gönlüm sende tığ oyası modelidir. Herkes biliyorki oyaların en güzelleri boncuklu oyalardır. Geleneklerimiz arasında da kullanılan başörtülerinde boncuklu oyalar kullanılır. Yörelere göre farklılık gösterse de bir çok yörenin ortak noktasıdır. Yazmaların vazgeçilmezi olan boncuklu oyalarda da onlarca farklı model bulunmaktadır. Bir çok farklı boncuk bulunuyor oya yapmak için. Taş boncuklarla yapılan kenar oyaları rengarenk ve cıvıl cıvıl görünür. Çeyizlik oyalar ve yazma kenarları için kaçınılmaz bir model.

Gönlüm sende boncuklu tıp oyası

Eskiden oya öğrenmek isteyen kişiler bilenlerin yanına gidip onların ellerindeki modelleri izleyerek öğrenmeye çalışırlardı. O zamanlarda model çeşitliliği olmadığı için belli başlı modeller bulunuyordu. Çiçek oyaları çok sık yapılsa da boncuklu oyalar da geri kalmıyordu. 2018 yılı olmasına rağmen tığ oyaları hiç önemini kaybetmemiş ve kullanılmaya devam ediyor. Tek değişen şey yeni modellerin ortaya çıkması. Gönlüm sende boncuk oyası modeli yapımını 5 dakikada öğreneceksiniz.

Gönlüm Sende Boncuklu Tığ Oyası Anlatımlı Yapılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir