Gönül dağı boncuklu tığ oyası yapılışı

Gönül Dağı Tığ Oyası Boncuk Modeli

Gönül dağı isimli tığla yapılan boncuk oyası modeli. Her bir oyasında 3 tane boncuk kullanılarak yapılan oya modeli her şeye, her yere uygun.

Yazması olupta model işlemeyi bilmeyenler, yeni model bulamayanlar. veya ilk defa oya yapacak olanlar bu modeli kaçırmasınlar. Bir anne kızı olduktan sonra yetişip evlenene kadar bir hazırlık içine girerler. Bu hazırlığa çeyiz hazırlığı denilir. Çeyiz için en güzel el işlerini yaparlar veya satın alırlar. Başörtüleri de çeyiz bohçasına giren el işlerinden birisidir. Bazı kadınlar kızlarının çeyizine iğne oyalı yazmalar, bazıları ise tığ oyaları yazmalar koyarlar. Bu tamamen tercih meselesi tabiki de. Tığ oyası veya boncuklu oya koymak isteyenler için güzel bir örnek paylaştık.

Gönül dağı tığ oyası boncuk modeli

Gönül dağı ismi verilen tığ oyası modelinin her bir motifinde 3 tane inci boncuk bulunuyor. İnci boncukların yazma kenarına dikilmesiyle motif üçgen görünümünü alıyor. Altında ise dağı anımsatan tığ işlenmiştir. Bu yılın en popüler oyalarını görmek isterseniz sizi oya modelleri kategorisine alalım. En güzel oyaları yapmanız dileğiyle.

Gönül Dağı Tığ İşi Boncuk Oyası Yapılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir