Göz nuru osmanlı tığ oyası yapılışı

Göz Nuru Osmanlı Tığ İşi Boncuklu Oya Modeli Büyülüyor

Genç kızların işlediği tığ işi Osmanlı dönemine ait el emeği ve göz nuru boncuklu oya örnekleri büyülüyor. Meraklılarına bu güzel oya modelinin anlatımı yapılmıştır.

Meraklıları için paylaşılan Osmanlı tığ işi oya modelleri büyülüyor. Göz nuru el emeği olan oyalar 1470li yıllardan beri günümüze kadar gelmiştir. Genç kızların büyük titizlikle hazırladıkları tığ oyaları çoğu zaman kermeslerde sergileniyor. Yaptıkları el sanatlarını sergileyen kadınlar kendilerini mutlu hissediyor. Kadınların büyük ilgi göstermiş olduğu tığ işi oyalar Osmanlı hatıraları arasında yer alıyor. Bir çok çiçek ve meyve motiflerinden esinlenerek yapılan oyalar müzelerde de sergilenmekte.

Göz nuru osmanlı tığ oyası

Gelin tacı diye de adlandırılan boncuklu tığ işi oya modeli geçmişten şimdiye kadar genç kızların elinden düşmemekte. Gerek başörtüsü gerekse bazı süslemelerde kullanılan tığ oyaları genç kızların uğraşları ve hobisi haline gelmiş durumda. Her bir motifi 3 tane inci boncuktan oluşan bir oyanın anlatımını meraklıları için bu yazıda yayınlıyoruz. Yaparken çok eğleneceğiniz ve geçmişi hatırlayacağınız bu oya için bazı gereken malzemeler bulunuyor. Evinizin yakınındaki tuhafiyeye gidip bu malzemeleri satın alabilirsiniz. Göz nuru oya videosundan ne şık olduğuna bakalım.

Göz Nuru Osmanlı Tığ İşi Boncuklu Oya Modeli Video Anlatımlı Yapılışı

Tığ İşi hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki diğer içerikleri de çok beğeneceksiniz, onlara da göz atabilirsiniz. Sizler için her gün değişik tığ işi, iğne oyası ve örgü içerikleri hazırlıyoruz; bizi her gün ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın