Göz nuru osmanlı tığ oyası yapılışı

Göz Nuru Osmanlı Tığ Oyası Modeli Büyülüyor

Genç kızların işlediği Osmanlı dönemine ait el emeği ve göz nuru oyalar büyülüyor. Meraklılarına bu güzel oyanın anlatımı yapılmıştır.

Meraklıları için paylaşılan Osmanlı oyaları büyülüyor. Göz nuru el emeği olan oyalar 1470li yıllardan beri günümüze kadar gelmiştir. Genç kızların büyük titizlikle hazırladıkları tığ oyaları çoğu zaman kermeslerde sergileniyor. Yaptıkları el sanatlarını sergileyen kadınlar kendilerini mutlu hissediyor. Kadınların büyük ilgi göstermiş olduğu tığ işi oyalar Osmanlı hatıraları arasında yer alıyor. Bir çok çiçek ve meyve motiflerinden esinlenerek yapılan oyalar müzelerde de sergilenmekte.

Göz nuru osmanlı tığ oyası

Gelin tacı diye de adlandırılan boncuklu tığ oyası modeli geçmişten şimdiye kadar genç kızların elinden düşmemekte. Gerek başörtüsü gerekse bazı süslemelerde kullanılan tığ oyaları genç kızların uğraşları ve hobisi haline gelmiş durumda. Her bir motifi 3 tane inci boncuktan oluşan bir oyanın anlatımını meraklıları için bu yazıda yayınlıyoruz. Yaparken çok eğleneceğiniz ve geçmişi hatırlayacağınız bu oya için bazı gereken malzemeler bulunuyor. Evinizin yakınındaki tuhafiyeye gidip bu malzemeleri satın alabilirsiniz. Göz nuru oya videosundan ne şık olduğuna bakalım.

Göz Nuru Osmanlı Tığ Oyası

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir