Hürrem Sultan Boncuk Oyası

Hürrem Sultan Boncuklu Tığ Oyası

Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan’ın adını alan boncuklu tığ oyası modeli. Bu boncuk oyası eskiye götürüyor.

Tığ oyası modeline geçmeden önce Hürrem Sultan’ın kim olduğunu anlatalım biraz. Osmanlı İmparatorluğunun 10. padişahı ve 89. halifesi olan Kanunî Sultan Süleyman Hürrem Sultan’ın eşidir. Osmanlı tarihinin en güçlü ve en etkili kadınları arasındadır. “Kadınlar Saltanatı” denilen devri başlatan kişidir. Hürrem Sultan Osmanlı İmparatorluğu’nda adına en çok portre yapılan Sultandır. Bu tığ oyası modeline de bir el oyacı tarafından ismi verilmiştir. Osmanlı tarihini yazmakla bitirmek mümkün değil. O halde boncuk oyası modeline geçme vakti geldi.

Hürrem Sultan Boncuk Oyası Yapılışı

Instagramda bu aralar boncuklu oyalar çok çıkarılıyor. Tığ oyası yapan herkes mutlaka çıkarmıştır. Yalnız bu oya 2 sıradan oluşuyor. En küçük boy inciler kullanılıyor. Yazmada istenilen renk kullanılır. Normalde bir çok incili oya olmasına rağmen bazıları pek hoşlanmıyor. Bazı oyacı kadınlar ise sadece inci boncuklu oyaları tercih ediyor. Bu modelde 5 tane inciden papatya yapılmış. Yazma için uygun olan bu oyanın yapımı 18 dakikalık video ile anlatılmış.

Hürrem Sultan Tığ Oyası Boncuk Modeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir