İki aşık boncuklu tığ oyası yapımı

İki Aşık Boncuklu Tığ Oyası

Tığ işi İnci boncuklu sıralı oya iki aşıkı anımsatıyor. Yanyana duran sıralı boncuklarla yapılan oya modeli tabiki de yazmalar için!

Anneler kız çocukları doğar doğmaz çeyizlik hazırlamaya başlarlar. Hazırlık işlemi düğüne kadar devam eder. Bu süre içerisinde hazırlanması gereken yüzlerce şey vardır. Dışarıdan satın alarak tamamlanan çeyizlikler dışında birde el emeği göz nuru olan çeyizlikler de var. Bunlardan kısaca bahsedelim. El emeği göz nuru çeyizlikler arasında yazmalar, seccadeler, havlular, lifler, patikler vb. bulunuyor. El beceresi olan kadınlar bunları yapmaya çocuk doğduktan hemen sonra başlarlar. Düğüne kadar çeyiz bohçaları eksiksiz bir şekilde hazır olur.

İki aşık boncuklu tığ oyası

Boncuklu tığ oya modelleri de çeyizliklerde en çok kullanılan el işlerindendir. Neden mi çok kullanılıyor? Çünkü yazma kenarı ve havlu kenarı için vazgeçilmezdir. Yapılışı diğer el işlerine göre daha kolay ve öğrenmesi mümkündür. Instagram ve Facebook gibi sosyal medya hesaplarında yapılan el işlerini paylaşan kişilerin resimlerinde karşımıza çıkıyor. Sıralı boncuklu oyalar ile birlikte yazmalar ve tülbentlere şahit oluyoruz.

İki Aşık Tığ Oyası Boncuk Modeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir