Genç kızların başörtüsünü süsleyen iğne oyası yapılışı

Kadınlar Başörtüsünde En Çok Bu Boncuklu İğne Oyasını Kullanıyor

Kadınlar artık başörtülerinde boncuklu iğne oyalarını daha çok kullanıyorlar. Üstelikte kendi başörtülerini kendileri yapıyor.

Başörtüsü olarak ya eşarp ya da yazmalar kullanılıyor. Ülkemizde genelde orta yaş üstü insanların tercih ettiği yazmalar günümüzde gençler tarafından da kullanılıyor. Üstelikte kendi yazmalarını da kendileri yapıyor. Yazma yapmak için vakti olan kişiler anlatımlı modelleri inceleyip işin ipuçlarını öğrendikten sonra el emeği göz nuru iğne oyasına başlıyorlar. Peki iğne oyası için en önemli ip uçları nelerdir? Öncelikle yapılacak olan oyanın yazmaya uygunluğu önemli. Motifli yazmalara farklı oyalar kullanırken tek renk yazmalara ise tek sıra olan oyalar daha iyi gidiyor. Boncuklu oyalar tüm yazmalarda kullanılsa da çok fazla desen bulunmayan sade yazmalarda daha hoş duruyor.

Genç kızların başörtüsünü süsleyen iğne oyası

Şimdi aşağıda Ayşe hanıma ait olan yazmalarda göz kamaştıran, genç kızların da tercih ettiği bir oya modelini paylaşıyoruz. Bu oya modelinde yeşil, beyaz ve turkuaz renkleri kullanılarak çiçek motifi yaılmış. Yazmanın uyumuna göre farklı renklerle de yapılabilir. Boncuk inci boncuk olmalı.

Genç Kızların Başörtülerini Süsleyen Boncuklu İğne Oyası

İğne oyası hakkında oluşturduğumuz bu içerik hoşunuza gittiyse, aşağıda bulunan diğer içerikler de hoşunuza gidecektir, onları da inceleyebilirsiniz. Sizler için her gün farklı iğne oyası, tığ işi, örgü ve dantel örnekleri hazırlıyoruz; bizi günlük olarak takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir