Karadeniz İğne Oyaları

Karadeniz Bölgesi İğne Oyaları

Karadeniz Bölgesi için en iyi iğne oyalarını buradan inceleyin. Bölgede yaşayan hanımların yapmış oldukları iğne oyası modelleri ve çeyizlik oyalar.

Karadeniz deniz denilince aklımıza ilk olarak yeşillik, doğal manzara ve denizi geliyor. Bölgede yaşayan hanımların ne kadar çalışkan olduklarını hepimiz biliyoruz. Ev işleri dışında bahçe ve hayvancılık işleri ile uğraşan bölge halkı el işi yapmaya da vakit ayırabiliyor. Öyle ki Karadeniz bölgesinin hanımları öyle güzel iğne oyaları yapıyorlar ki aşağıdaki modelleri inceleyince sizler de şaşıracaksınız.

Karadeniz’in çalışkan kadınları kendi yazmalarını kendileri süslüyor. İğne oyası ile yapmış oldukları yazmaları başörtüsü olarak kullanan bölge kadınları kendi yazmalarını süslüyorlar. Ayrıca çeyizlik yazmalar için de çok güzel oyalar yapıyorlar. Aşağıda Karadeniz illerinde yaşayan kadınlarımızın yaptıkları el emeği göz nuru oyaları paylaştık.

Karadeniz İğne Oyaları

Trabzon İğne Oyaları

Trabzon Uzungöl gibi doğal manzaralı ve turistik yerleri dışında iğne oyaları ile de meşhur bir ilimizdir. Trabzonlu hanımlar kendi başörtülerini yapmaktadırlar. Tuhafiyelerden gidip yazmalar alarak iğne oyasıyla süsleyen hanımlar kendilerine başörtüleri yapıyor.

Trabzon iğne oyası yazma

Trabzon iğne oyaları

Zonguldak İğne Oyaları

Zonguldak iğne oyaları

Tokat İğne Oyası Modelleri

Tokat iğne oyaları

Samsun İğne Oyası Modelleri

Karadeniz’in en büyük illerinden biri olan Samsun’da da iğne oyası ile ilgilenen kadınların sayısı oldukça fazla. Kadınlar çeyiz bohçaları için sürekli iğne oyaları yaparlar. Yaparak para kazananlar da bulunuyor.

Samsun iğne oyası yazma

Samsun iğne oyaları

Gümüşhane’den Oyalar

Gümüşhaneli kadınların yaptıkları iğne oyaları da göz alıcı. Çok güzel oyalar elde ediyorlar. Çiçekli, boncuklu oyalar en meşhur olanlarıdır.

Gümüşhane iğne oyaları

Karabük’ten Oyalar

Karabük iğne oyaları

Ordu İğne Oyaları

Ordu iğne oyalarında da en çok beğenilenler renkli ve sade olan modellerdir. Aşağıdaki modelleri inceleyebilirsiniz.

Ordu iğne oyaları

Ordu iğne oyası başörtüsü

Rize’den Oyalar

Rize iğne oyaları

Rize iğne oyası yazma

Giresun’dan Oya Modelleri

Giresun iğne oyaları

Çorum’dan İğne Oyası

Çorum iğne oyaları

Düzce’den Oya Örneği

Düzce iğne oyaları

Bolu İğne Oyaları

Bolu iğne oyaları

Amasya İğne Oyası

Amasya iğne oyaları

İğne oyası hakkında oluşturduğumuz bu içerik hoşunuza gittiyse, aşağıda bulunan diğer içerikler de hoşunuza gidecektir, onları da inceleyebilirsiniz. Sizler için her gün farklı iğne oyası, tığ işi, örgü ve dantel örnekleri hazırlıyoruz; bizi günlük olarak takip etmeyi unutmayın.

“Karadeniz Bölgesi İğne Oyaları” için bir yorum

  1. İyi günler. Benim instagramdaki kendi el işi örgülerimin yer aldığı paylaşımlarımdan 6 adet foto paylaşmışsınız çok teşekkür ederim öncelikle bunun için. Ama ben Adıyaman’da yaşıyorum ve bizim buralarda meşhur bu örnekler ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir