Muhteşem Osmanlı Boncukları İğne Oyası Modeli Yapılışı

Muhteşem Osmanlı boncukları iğne oyası modeli yapılışı ile karşınızdayız. Osmanlı döneminde de başörtüleri el işlemeydi. Boncuklu iğne oyası modelleri de o zamanlardan bu zamanlara önemini yitirmemiştir.

Osmanlı döneminde iğne oyası gibi el işlemeciliği oldukça fazlaydı. O zamanlar hattatlık, minyatür, resim, tezhip, çinicilik gibi el sanatları bulunuyordu. Şimdilerde de bu el sanatları olsa da eski önemini kaybetmiş durumda. Dünyanın varoluşundan el sanatları ile ilgilenen insanlar olmuş. Bir çok ihtiyaçlarını ve süs eşyalarını kendileri işliyordu. Bunların arasında başörtüleri için yapılan iğne oyaları da geliyor. Osmanlı kadınları zamanında başörtülerini kendileri yapıyorlardı. Pazalarda satılan başörtüleri de bulunuyordu. El işlemeli yazmalar o günden günümüze kadar uzanmıştır. Yazmalar gibi boncuk oyaları da aynı şekilde günümüzde görülmektedir. Hatta günümüzde kullanılan model farklılığından dolayı daha şık oyalarla karşılaşmak mümkün.

Osmanlı boncukları iğne oyası

Solak oyacı tarafından yapılan ve çiçek boncuk diye adlandırılan, boncukların yan yana dizilmesiyle yapılan bir yazma modelinin anlatım videosu bu yazıda paylaşılmıştır. Çok fazla vakti olamayıp da iğne oyası öğrenmek isteyenler için güzel bir tercih olacak. Çünkü boncuklu iğne oyasının anlatımı tamı tamına 4 dakika. Bu kadar kısa sürede iğne oyası mı öğrenilir demeyin.

Osmanlı Yazması Boncuklu İğne Oyası Modeli

İğne oyası hakkında oluşturduğumuz bu içerik hoşunuza gittiyse, aşağıda bulunan diğer içerikler de hoşunuza gidecektir, onları da inceleyebilirsiniz. Sizler için her gün farklı iğne oyası, tığ işi, örgü ve dantel örnekleri hazırlıyoruz; bizi günlük olarak takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir