Osmanlı boncukları iğne oyası yapılışı

Osmanlı Boncukları İğne Oyası Modeli

Osmanlı döneminde de başörtüleri el işlemeydi. Boncuklu iğne oyası modelleri de o zamanlardan bu zamanlara önemini yitirmemiştir.

Osmanlı döneminde el işlemeciliği oldukça fazlaydı. O zamanlar hattatlık, minyatür, resim, tezhip, çinicilik gibi el sanatları bulunuyordu. Şimdilerde de bu el sanatları olsa da eski önemini kaybetmiş durumda. Dünyanın varoluşundan el sanatları ile ilgilenen insanlar olmuş. Bir çok ihtiyaçlarını ve süs eşyalarını kendileri işliyordu. Bunların arasında başörtüleri de geliyor. Osmanlı kadınları zamanında başörtülerini kendileri yapıyorlardı. Pazalarda satılan başörtüleri de bulunuyordu. El işlemeli yazmalar o günden günümüze kadar uzanmıştır. Yazmalar gibi boncuk oyaları da aynı şekilde günümüzde görülmektedir. Hatta günümüzde kullanılan model farklılığından dolayı daha şık oyalarla karşılaşmak mümkün.

Osmanlı boncukları iğne oyası

Solak oyacı tarafından yapılan ve çiçek boncuk diye adlandırılan, boncukların yan yana dizilmesiyle yapılan bir yazma modelinin anlatım videosu bu yazıda paylaşılmıştır. Çok fazla vakti olamayıp da iğne oyası öğrenmek isteyenler için güzel bir tercih olacak. Çünkü boncuklu iğne oyasının anlatımı tamı tamına 4 dakika. Bu kadar kısa sürede iğne oyası mı öğrenilir demeyin.

Osmanlı Yazması Boncuklu İğne Oyası Modeli

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir