Osmanlı Lale Motifi İğne Oyası Modeli

Osmanlı Lale Motifi İğne Oyası Yapılışı

Lale motifi iğne oyası modeli, Osmanlı döneminden beri lale motifleri süs eşyalarında ve aksesuarlarda kullanılmıştır.

Lâle zambakgiller familyasından, yaprakları uzun, çiçekleri kadeh biçiminde görünen, farklı renklerde, alacalı bir süs bitkisidir. Lalede de çiçeklerde olduğu gibi parlak renkli, hemen hemen bir birine eşit olan altı taç yaprağı bulunuyor. Lale çok tohumlu bir bitki olup, kapsül yapısında meyveleri bulunuyor. Osmanlı döneminde lâle motifinin yoğun bir şekilde kullanıldığı süs eşyalarına ve aksesuarlara rastlanmıştır. Büyük Selçukluların sanat eserlerinde, 12. Yüzyıldan itibaren, lâle motiflerine rastlanmaktadır. Lale ve lâle kültürünün Anadolu’ya Türklerle birlikte geldiği kesindir.

Osmanlı Lale Motifi İğne Oyası

Osmanlı döneminde de lale motifleri başörtülerinde kullanılırdı. Hem tığ hemde iğne ile yapılan lale motifleri başörtülerini süslüyordu. Lale motifleri şimdilerde daha güzelleştirilerek yapılıyor. Ayşenin İğne Oyaları kanalında yayınlanan harika lale motifi oyasının yazma kenarına işlenişi ve oyanın yapımına yer verilmiştir. Lale oyası yapımı ile yazmalar ve yemeniler yapılabilir. En güzel oyaları yapmak isteyenler bu örneğide arşivlerine katabilirler. En güzel oyalar sizinle olması dileğiyle.

Osmanlı Lale Motifli İğne Oyası Yapılışı

İğne oyası hakkında oluşturduğumuz bu içerik hoşunuza gittiyse, aşağıda bulunan diğer içerikler de hoşunuza gidecektir, onları da inceleyebilirsiniz. Sizler için her gün farklı iğne oyası, tığ işi ve örgü örnekleri hazırlıyoruz; bizi günlük olarak takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın