Hürrem Sultan Boncuk Oyası

Tığ İşi Boncuklu Hürrem Sultan Oya Modeli Yapılışı

Harika bir tığ işi Hürrem Sultan oya modelinin anlatımlı yapılışı ile karşınızdayız. Kanuni Sultan Süleyman’ın eşi olan Hürrem Sultan’ın adını alan tığ işi boncuklu oya modeli. Bu boncuk oyası eskiye götürüyor.

Tığ işi oya modeline geçmeden önce Hürrem Sultan’ın kim olduğunu anlatalım biraz. Osmanlı İmparatorluğunun 10. padişahı ve 89. halifesi olan Kanunî Sultan Süleyman Hürrem Sultan’ın eşidir. Osmanlı tarihinin en güçlü ve en etkili kadınları arasındadır. “Kadınlar Saltanatı” denilen devri başlatan kişidir. Hürrem Sultan Osmanlı İmparatorluğu’nda adına en çok portre yapılan Sultandır. Bu tığ oyası modeline de bir el oyacı tarafından ismi verilmiştir. Osmanlı tarihini yazmakla bitirmek mümkün değil. O halde boncuk oyası modeline geçme vakti geldi.

Hürrem Sultan Boncuk Oyası Yapılışı

Instagramda bu aralar tığ işi boncuklu oyalar çok çıkarılıyor. Tığ oyası yapan herkes mutlaka çıkarmıştır. Yalnız bu oya 2 sıradan oluşuyor. En küçük boy inciler kullanılıyor. Yazmada istenilen renk kullanılır. Normalde bir çok incili oya olmasına rağmen bazıları pek hoşlanmıyor. Bazı oyacı kadınlar ise sadece inci boncuklu oyaları tercih ediyor. Bu modelde 5 tane inciden papatya yapılmış. Yazma için uygun olan bu oyanın yapımı 18 dakikalık video ile anlatılmış.

Hürrem Sultan Tığ İşi Boncuklu Oya Modeli Yapılışı

Tığ İşi hakkında hazırladığımız bu içeriği beğendiyseniz, aşağıdaki diğer içerikleri de çok beğeneceksiniz, onlara da göz atabilirsiniz. Sizler için her gün değişik tığ işi, iğne oyası ve örgü içerikleri hazırlıyoruz; bizi her gün ziyaret etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir