Anadolu iğne oyası modeli yapılışı

Anadolu’dan Seçme İğne Oyası Modeli

Osmanlı döneminde hem saray içinde hem de dışında, Anadolu’da kullanılan el sanatları içerisinde iğne oyaları da bulunuyordu.

En çok sık kullanılan modeller genelde yazmalarda kullanılan sıra oyalardır. Her yörenin kendine özgü bir oya tekniği vardır. Orta Anadolu sıra oyaları kullanır, Karadeniz yöresi çiçek oyası kullanır, Aydın yöresi ise efe oyaları vardır ve bütün Egede efe oyası kullanır. En çok kullanılan çiçek oyalarıdır. Doğadaki bir çiçeği alıp yaprağını, tohumunu ve çanağını yaparaktan çalışılır.

Anadolu iğne oyası modeli

İğne oyasının kullanım alanı günümüzde çok geniştir. Eskiden sadece yemeni ve havlularda kullanılsa da şuanda bir çok yerde kullanılmakta. Ev süsleme, takı ve fularda kullanılmakta. İğne oyasını havlu kenarlarında, ev tekstilinde örtüler için iğne oyası danteli olarak kullanılır. İğne oyaları tepsi örtüsü, sehpa örtüsü ve ev süsleme gibi alanlarda rahatlıkla kullanılabilir.

Her yörenin kendine ait olan oyalarına yöresel iğne oyaları sayfasından bakabilirsiniz. Ayrıca karadeniz yöresi için de farklı modeller bulunuyor. Bunlarada Karadeniz iğne oyaları sayfasından ulaşabilirsiniz. Mükemmel modelleri incelemeden geçmeyin.

Anadolu İğne Oyası Modeli Yapılışı

İğne oyası hakkında oluşturduğumuz bu içerik hoşunuza gittiyse, aşağıda bulunan diğer içerikler de hoşunuza gidecektir, onları da inceleyebilirsiniz. Sizler için her gün farklı iğne oyası, tığ işi, örgü ve dantel örnekleri hazırlıyoruz; bizi günlük olarak takip etmeyi unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir