Çilek Oyası Yapımı

Geleneksel yazma ve tülbentler için yapılan oyalar arasında çilek oyası da yer alıyor. Çilek oyası yapılışı ile başörtüleriniz için tığ oyası yapımını öğrenebilirsiniz.

Çilek Oyası

Geleneksel olarak Anadolu kadınlarının başörtüleri yazmalardır. Bu yazmalarda kimi zaman tığ kimi zaman ise iğne oyası ile yapılan oya modelleriyle işlenmektedir. Gel gelelim oyaların yapılışlarına. Modellerin yapımını öğrenerek kendi yazmasına oya yapmak isteyen kişiler videolar veya resimler sayesinde yapılışlarını öğrenmeye çalışıyorlar. Bizde yeni hobiler sitesi olarak kendi sitemizin ziyaretçileri için anlatımlı oya modellerine yer veriyoruz. Çilek oyası yapılışının videosunu da sizin için aşağıda paylaştık.

Belkıs hanımın yapmış olduğu başörtüsü kenarında çilek oyası çok şık duruyor. Yazmayı gördükten hemen sonra sitede sizinle hemen paylaşmak istedim. Videolu anlatım ise Derya hanıma aittir. Kendisi 19 dakikada çilek oyası yapımının tüm detaylarını sesli olarak anlatmıştır. Tığ oyası yazma kenarları yapmak isteyenler bizi takip ederek yeni modelleri öğrenebilirler. Bu yeni modeller ile arşivlerinizi genişleterek her yazmada farklı oya kullanabilirsiniz.

Tığ İşi Çilek Oyası Yapılışı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir