En Yaygın 9 Nedeni ile Kadınlarda Saç Dökülmesi

kadınlarda saç dökülmesi

Hepimiz sağlıklı ve mutlu hissetmek istiyoruz. Fakat yıllar ilerledikçe ani ve beklenmedik saç dökülmeleri oldukça endişe vererek bu mutluluğumuzu bozabiliyor. Ani saç dökülmesi yaşamanızın birçok nedeni olabilir. Göz ardı edilen ise bu saç dökülmelerinin çoğunun geçici olabilir olması. Sizler için bu yazımızda saç dökülmelerine sebep olan nedenleri araştırdık. Umarız kadınlarda saç dökülmesinin bu nedenleri endişelerinizi giderir ve saç dökülmesini engellemek için rutininizi değiştirmenize yardımcı olur. İşte kadınlarda saç dökülmesinin en yaygın 9 nedeni.

1) Stres

hair loss

Stres çoğumuz için günlük yaşamımızda önemli bir faktör haline geldi. Ne yazık ki kontrol edilemeyen stres saç dökülmesiyle beraber birçok sağlık sorununa sebep olabiliyor. Uzmanlara göre ortalama bir insanın kafa derisinde yaklaşık 100.000 saç kökü vardır. Herhangi bir zamanda, saç köklerinizin her biri şu döngülerin farklı bir aşamasındadır: Anagen aşaması (büyüme), Katagen (geçiş) aşaması, Telojen aşaması (dinlenme) ve Exogen aşaması (dökülme). Stresinizi kontrol etmek dökülme aşamasında problem yaşamanıza engel olacaktır.

2) Kilo Kaybı

blank

Kısa sürelerde ani kilo kayıpları bir süre sonra hoşunuza gitse de ani saç dökülmelerine sebep olabiliyor. Araştırmalar hızlı kilo kaybının saçınızın telogen effluvium olarak da bilinen dinlenme aşamasına geçmesine neden olarak saç dökülmesine neden olabileceğini gösteriyor. Düzenli ve sağlıklı kilo kayıpları saç dökülmelerinize engel olacaktır.

3) Doğum

blank

Bir kadının duygusal olarak en dolu olduğu zamanlar şüphesiz hamilelik ve doğum sonrası aylarıdır. Bazı kadınlarda hamilelik aylarında bazı kadınlarda da doğum sonrasında ani saç dökülmeleri gözükmesi şaşırtıcı bir şey değil. Uzmanlara göre bu genellikle hamileliğin getirdiği hormonal değişimlerden kaynaklanmaktadır. Dokuz aylık hamilelik boyunca saçlarımız büyüme aşamasında veya Anagen aşamasında kalır ve normalde olduğu gibi dökülmez. Bu nedenle doğum sonrası hormonlar tekrar değişir ve saç dinlenme aşamasına girerek fazla saç dökülür. Bu endişe verici görünebilir. Ancak genellikle geçicidir ve doğum sürecinin doğal bir parçasıdır.

4) Saçları Çok Sıkı Bağlamak

blank

Bilindiği gibi çok fazla sıkı saç örgüsü veya at kuyruğu gibi saçınızı çeken saç modelleri kullanırsanız bu biraz saç dökülmesine neden olabilir. Yani bir dahaki sefere bu tarzlardan birini denediğinizde saçınıza biraz soluk vermek ve örgüyü biraz gevşetmek isteyebilirsiniz. Saç deriniz ve saçınız size teşekkür edecek.

5) Genetik

blank

Bazen saç dökülmesinin nedeni sadece genetiktir. Saç dökülmesinin en yaygın nedeni, yaşlanmayla ortaya çıkan kalıtsal bir durumdur. Bu duruma androjenik alopesi, erkek tipi kellik ve kadın tipi kellik denir. Genellikle kademeli olarak ve öngörülebilir şekillerde ortaya çıkar. Kendinizi ailenizdeki diğer kişilerle aynı saç dökülmesini yaşarken bulursanız, nedeni bu olabilir.

6) Saç Derisi Sağlığı

blank

Hepimiz iyi bir şampuanı veya saç kremini severiz değil mi? Saçlarımıza büyük faydaları olsa da aşırı kullanım saç köklerimizin iltihaplanmasına veya tıkanmasına neden olabilir. Bu da saç dökülmesine neden olabilir. Bu kaybı önlemenin anahtarı sizin için işe yarayan ve aynı zamanda sağlıklı bir saç derisini destekleyen bir şampuan veya saç kremi bulmaktır. Şampuanlama, durulama ve saç derisi tedavileri bu kaybın önlenmesine ve daha sağlıklı olmanıza yardımcı olabilir.

7) Küçülen Foliküller

blank

Uzmanlara göre 30 milyon Amerikalı kadın tüm kadınların yaklaşık % 50’sini etkileyen saç dökülmesine sebep olan kalıtsal bir durum yaşıyor. Bu kalıtsal duruma kadın tipi kellik adı veriliyor. Araştırmacılara göre normal bir saç kökü her döküldüğünde yerini eşit büyüklükte saçla değiştirir. Ancak kadın tipi saç dökülmesi olan kadınlarda yeni saç daha ince çıkıyor.  Bunun sebebini ise foliküllerin küçülmesi ve hatta büyümeyi tamamen bırakabilmesi olarak açıklıyorlar. Bu tür saç dökülmesi yaşadığınızı düşünüyorsanız bir tedavi belirlenmesi için doktorunuzu veya dermatoloğunuzu ziyaret etmelisiniz.

8) Menopoz

blank

Birçok kadın menopoz sürecinde saç dökülmesinde artış yaşayabilirken uzmanlar bunun gerçek menopoz sürecinden çok yaşlanmanın bir etkisi olabileceğini söylüyor. Yukarıdaki nedenlerin birçoğundan dolayı kadınlar yaşlandıkça saç köklerinde değişiklikler yaşarlar. Bu, hormon değişiklikleri stres, diyet veya diğer sağlık koşullarından kaynaklanıyor olabilir.

9) Vitaminler

blank

Hepimiz iyi beslenmenin ve uygun takviyenin sağlıklı bir yaşam tarzının anahtarı olduğunu biliyoruz. İyi beslenme ve uygun takviyeler saçımızın sağlığı için de hayati öneme sahiptirler. Beslenme uzmanları, sağlıklı saçlara en yararlı besin maddelerinin B12 Vitamini, Biotin, Folat ve Riboflavin olduğunu söylüyor. Bunların çoğu yediğimiz yiyeceklerde ve çok yönlü multi vitaminlerde bulunabilir. Bilinçsiz multi vitamin kullanımı ani saç dökülmelerine sebep olabilir. Bunların uzmana danışılmadan alınması ani saç dökülmelerine sebep olabilir.