İncili yelpaze oyası

İncili Yarım Yelpaze Oyası Yapımı

Yarım yelpaze oyasının incili olan modeli. Tığ oyalarının en güzel olanları anlatımlarıyla sitemizde paylaşılmaya devam ediyor.

Yarım yelpaze yapılıp üstüne inciler eklenerek yapılan tığ oyası modeli zarif yazma arayanlar için birebir. Eski modellerden biri olan bu örnek tığla yapılıyor.İncilerden yapılan tek sırada giden güzel bu oya modeli yazmalar için yapılmış. Yine çok fazla yerde kaşılaşamayacağınız örneği yayınlayarak farkımızı ortaya koyuyoruz.

İncili yarım yelpaze oyası

İplik ve tığ kullanılarak elde yapılan ilmeklerden meydana gelen, zincir adı verilen tekniğin uygulanması ile oluşan örgü tekniğine tığ oyası denilir. Ülkemizdeki kadınların özenle yapmış olduğu el sanatlarından biri olan tığ oyası günümüzde bir çok alanda kullanılmaktadır. Çeyiz hazırlayanların en çok uğraştığı el sanatlarından biri olan tığ oyası ile kadınlar boş vakitlerini değerlendiriyorlar. Günümüzde devam eden el işlerinden olan tığ oyaları ile çeşitli örtüler, yazmalar, yemeniler, mendili havlu kenarları, şal ve yatak örtüleri yapılıyor. Tığ oyası yapılırken farklı desenler ve motifler kullanılabiliyor.

İncili Yarım Yelpaze Oyası Yapılışı Anlatımlı Video

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir