Menopozda Saç Dökülmesi ve Önlemenin En Etkili Yolları

saç dökülmesi

Menopoz tüm kadınların hayatlarının bir noktasında yaşadığı doğal bir biyolojik süreçtir. Vücut bu süre zarfında değişen hormon seviyelerine uyum sağladığı için çok sayıda fiziksel değişimden geçer. Birçok kadın menopoz sırasında sıcak basması, ruh hali değişimleri ve uykusuzluk gibi hoş olmayan semptomlarla karşılaşır. Saç dökülmesi de bu değişimlerden bir tanesidir ve kadınları çok huzursuz eder. Bu yazımızda bu değişimden az şekilde etkilenmeniz için en etkili yolları bulacaksınız.

1) Stresi Azaltın

saç dökülmesi

Hormonal dengesizliği önlemek için stres seviyenizi kontrol altında tutmak önemlidir. Azalan östrojen üretimi beyin kimyanızı etkileyebilir ve ruh hali değişimlerine, anksiyeteye ve depresyona neden olabilir. Bu gibi stres durumları saç dökülmenizi tetikleyecektir. Bu sebeple yoga yaparak ve diğer nefes yöntemleriyle saç dökülmenizi en aza indirebilirsiniz.

2) Harekete Geçin

saç dökülmesi

Düzenli egzersiz yapmak stresi azaltmaya yardımcı olacaktır. Egzersiz sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir bileşenidir. Egzersizi günlük rutininize dahil ettiğinizde daha güçlü ve mutlu hissedeceksiniz. Ayrıca ruh hali değişimleri, kilo alımı ve uykusuzluk gibi diğer menopoz semptomlarının bazılarını önlemeye yardımcı olur. Tüm bu faktörler sağlıklı saç uzamasını destekleyen hormonal dengeyi korumak için önemlidir.

3) Sağlıklı Beslenin

saç dökülmesi

Dengeli, az yağlı bir diyet yemek, saç dökülmesine karşı en iyi savunmanızdır. Her öğüne yeterli miktarda tam tahıl, meyve ve sebze eklediğinizden emin olun.  Yeşil çay içmek ve B6 vitamini ve folik asit takviyeleri almak da saç sağlığını düzeltmeye yardımcı olabilir.

4) Bol Su İçin

 

Vücudun düzgün çalışması için suya ihtiyacı vardır. İhtiyacınız olan suyu tükettiğinizde cildinizin parladığını ve saçınızın daha sağlıklı olduğunu göreceksiniz.

5) Saçınızı Doğal Yöntemle Kurutun

Kuruma ve kırılmayı önlemek için en iyisi saç kurutma makinesi ve düzleştirici gibi ısı aletlerinden uzak durmaktır. Uzatma ve diğer şekillendirme yöntemleri de saçınızı zayıflatabilir ve erken saç dökülmesine neden olabilir.

6) Doğru Saç Boyasını Seçin

Saçınızı boyamak istiyorsanız tamamen doğal bir saç rengi seçin. Boyalarda ve permalarda bulunan yapay kimyasallar saç derinizi ve saç sağlığınızı tehlikeye atabilir. Saçınızı yıkarken, saç derinizi sağlıklı tutmak ve sağlıklı saç uzamasını desteklemek için her zaman besleyici bir saç kremi kullanın.

7) İlaçlarınız Hakkında Doktorunuzla Konuşun

Bazı ilaçların saç dökülmesini içeren yan etkileri vardır. Ciddi derecede saç dökülmesi yaşıyorsanız ve bunun nedeninin ilacınız olabileceğini düşünüyorsanız doktorunuzla konuşun. Doktorunuz bildirilen herhangi bir yan etki olmaksızın sizi başka bir ilaç türüne geçirebilir.

Kendinizi her halinizle sevin!