Kansere çare olan bitki pelemir sadece Türkiye’de

Pelemir Bitkisi

Ege Üniversitesi Fen Fakültesinde bulunan bilim adamları pelemir bitkisinin sadece Türkiye’de yetişen iki türünün kansere çare olduğunu bildirdi.

Pelemir bitkisinin sadece Türkiye’de yetişen iki türünde saponin türü bileşiklere rastladığı ve bu bileşiklerinde kanserin tedavisinde kullanıldığı bilgisi verildi. Ege  Üniversitesi Fen Fakültesinde bulunan bilim adamların pelemir bitkisinin kanser ilaçlarından daha aktif rol aldığını söylüyorlar.

Ege Üniversitesi Fen Fakültesi Organik Kimya Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Süheyla Kırmızıgül’den gelen açıklama ise şöyle

Kanser tedavisi için yaklaşık olarak 30 yıldır bitkiler üzerinde çalışmalar yapılıyor. Halk arasında pelemir otu adıyla bilinen bitki Türkiye’de, özellikle de Akdeniz Bölgesi’nde yetişen ve 23 tane türü olan bir bitkidir. Bu bitkinin 23 çeşidi üzerinde çalışmalar yapıldı. Kanser tedavisinde kullanılan saponin türü bileşiklere rastlanan pelemir bitkisi Orta ve Doğu Anadolu bölgesinde de yabani ot olarak yetişmektedir. Şu anda bu bitki üzerindeki çalışmalar devam ediyor.

Akciğer kanseri dışında diğer kanserlerde de etkin bir madde olan saponin pelemir bitkisinde bulunuyor. Hatta kanser ilaçlarından 2 kat daha fazla etkinliği söylenmekte. Şu anda pelemir bitkisinden elde edilen ilacın Türkiye’de yapılması için gerekli çalışmalar yapılıyor.

Bir cevap yazın